Kétségtelen, hogy tisztaság szempontjából a szélvédő az autónk egyik érzékeny pontja. Ilyenkor legtöbbször csak az üveg külső felére gondolunk, pedig a szélvédő belülről is elkoszolódhat. A piszkos üveg pedig nem csak csúnya, hanem a csökkenő látótávolság miatt veszélyes is lehet. Különösen az éjszakai, illetve a téli utakon kockázatos koszos szélvédővel útnak indulni. Nem árt tehát, hogyha tisztában vagyunk vele, hogy mitől is lesz belülről piszkos a szélvédő. Íme, az öt leggyakoribb ok, amelyre ügyelve megelőzhetjük ezt a problémát.

Dohányzás

Ha valaki cigarettázik, akkor bizonyára jól esik rágyújtani az autóban. Ha azonban ezt a bezárt ablaknál teszi, akkor számolnia kell azzal, hogy a füstrészecskék le fognak rakódni az üveg belső felén. Az autóban való cigarettázás nem csak romló látótávolsággal jár, hanem hosszabb távon borzalmas szagot is eredményez a gépkocsi belső terében. Főként azok számára lesz ez kellemetlen, akik nem dohányoznak. A megoldás tehát, hogy az ablakon kifelé irányítjuk a cigaretta füstöt, valamint gondoskodunk a kocsi rendszeres szellőztetéséről. Legjobb azonban, hogyha vezetés közben egyáltalán nem dohányzunk.

Por és piszok

Nem túl meglepő módon a por és a piszok is a szélvédő ellenségének számítanak. Ezek a szennyeződések ugyanis szembetűnő filmréteget képeznek az üveg belső felén. Legtöbb esetben csík formájában jelenik meg, és – lévén a legnagyobb felület – leginkább a szélvédő belső felén telepedik meg. Célszerű tehát belülről is rendszeresen takarítanunk a gépkocsit, így minimalizálva az autón belüli koszt okozó részecskék jelenlétét.

Zsírosodás

Feltehetően a legfőbb ok, ami miatt a szélvédő belülről piszkos lesz: a zsírosodás. Az autókban található műanyag ugyanis gyakran öreg plasztikból készül, amely idővel lebomlik, s így kioldja a benne található olajokat. Ilyen módon, a gázállapotból kiszabaduló olaj hajlamos az autóüvegre tapadni, amely elhomályosítja a vezető számára a belátható utat. A folyamat magas hőmérsékleten felgyorsul. Problémaként jelentkezik továbbá, hogy a zsírosodás szabad szemmel nem látható folyamat, így legtöbbször csak akkor vesszük észre, amikor már komolyabb tisztítás szükséges. Mivel pedig nem vízalapú szennyeződésről beszélünk, ezért a szélvédő tisztítása során sem lesz elegendő csak vizet használnunk, másfajta, erősebb eszközök alkalmazása szükséges.

Párásodás

Ha ősszel, illetve télen vezetünk, akkor az esős-havas idő miatt számolnunk kell az üveg belülről való bepárásodásával. Habár a pára nem számít hagyományos értelemben vett kosznak, ám eltávolításáról ugyanúgy gondoskodnunk kell. Legjobb azonban itt is a megelőzés. Érdemes tehát kipróbálni a kanadai szaklap által ajánlott módszert: töltsünk egy jó állapotban levő zokniba szilikagélt, vagyis macskaalmot, és helyezzük azt az első szélvédő mögé. Pár nap alatt az anyag kifejti áldásos hatását, magába szívja a belső üvegen képződő párát, így reggel csaknem száraz üveggel indulhatunk útnak.

Ujjnyomok

Végére hagytuk a legegyszerűbb okot. Habár a gyerekeknek szórakoztatónak tűnhet az ujjukkal csíkot húzni az üvegen, de amennyiben ezt piszkos ujjal teszik, a végeredmény már nem lesz olyan mulatságos. Az ujjon ugyanis számos apró szennyeződés található, amely az üveghez tapadva szintén csökkentheti a látótávolságot. Hasonlóképpen, mi se próbáljuk meg az ujjunkkal tisztítani a szélvédőt, hiszen nagy valószínűséggel a kezünk ilyenkor nem tiszta, így csak rontanánk az üveg állapotán.